Wywiad z Sergeiem Gorbachech Laureatem konkursu Rica Masters 2021 w kategorii damskiej

Foto:Victoria Trushchenko

Jak zaczęła się Twoja przygoda z fryzjerstwem? 

Sergei Gorbach: W 1989 roku zostałem wezwany do wojska na przymusową służbę. Kolega z kwatery poprosił mnie o podcięcie włosów, a już miesiąc później zostałem „nadwornym” fryzjerem całego regimentu. Do tego stopnia moje usługi okazały się niezbędne, że również kwatera główna zaczęła z nich korzystać. Oczywiście dzięki temu miałem parę przywilejów i myślę, że służba minęła mi w trochę przyjemniejszej atmosferze niż moim kolegom. 

Jak wspominasz swoje pierwsze kroki w tej branży? 

S.G.: Na pierwsze praktyki wybrałem zwykły salon fryzjerski. Tym razem byłem w świecie kobiet. Jak się okazało kobiety są bardziej wymagające niż koledzy z kompanii, co było prawdziwą szkołą życia. 

Czy od zawsze wiedziałeś, że to będzie Twoja praca? 

S.G.: Tak. Od momentu w którym pierwszy raz miałem maszynkę w ręku, poczułem, że idealnie pasuje do mojej dłoni. Zawsze uważałem, że trzeba podążać za swoimi marzeniami. 

Jaka była Twoja droga we fryzjerstwie, wygrałeś wiele prestiżowych nagród. Opowiedz nam coś o tym?

S.G.: Białoruś nie jest krajem, w którym od razu można zrobić wielką karierę we fryzjerstwie. Musiałem pracować w innym biznesie, żeby mieć pieniądze na życie i na moją pasję. Były to trudne czasy. Oprócz normalnej pracy, w każdy weekend pracowałem w zaprzyjaźnionym salonie fryzjerskim. Co do nagród, od 2013 startowałem chyba w każdym konkursie i w 95% zajmowałem miejsce na podium (śmiech). 

Co uważasz za swoje największe, jak do tej pory, osiągnięcie zawodowe? Z jakiego swojego dokonania jesteś najbardziej dumny? 

S.G.: Moją dumą i spełnieniem marzeń jest moja córka, Polina. Oprócz tego, że jest wspaniałą, mądrą kobietą, to także poszła w moje ślady. Aktualnie jest członkinią narodowej reprezentacji Rosji oraz mistrzynią Europy, Rosji, Litwy i Białorusi, we fryzjerstwie męskim. Klasyczny przypadek – jaki ojciec taka córka! 

Gdzie pracujesz na co dzień? 

S.G.: Razem z córką prowadzę salon SZTAB – BarberShop & Ladies Cut. To kameralne miejsce na warszawskim Ursynowie. Zgodnie z nazwą – zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. 

 

Foto: Bartek Wileński

 

Skąd dowiedziałeś się o konkursie RICA MASTERS? 

S.G.: Nasza menadżerka przypadkiem natknęła się na tą informację w social mediach. Od razu kazała mi wziąć się do roboty. Nie miałem wyboru (śmiech). 

Skąd czerpałeś inspiracje do wykonania konkursowej stylizacji? 

S.G.: Chciałem zrobić coś nietypowego jak na konkurs fryzjerski. Zawsze staram się czerpać ze źródła i jego historii. Rica we wszystkich produktach stosuje wodę wulkaniczną. Po tej informacji jedyną właściwą inspiracją był wulkan Etna – kolejny raz po prostu nie miałam już wyboru (śmiech). 

Jaka była największa trudność przy tworzeniu konkursowej stylizacji? 

S.G.: Na to pytanie zamiast mnie odpowie moje fryzjerskie ego nie było żadnych trudności! Może tylko brak snu… 

Jakich porad byś udzielił uczestnikom RICA MASTERS przy następnej edycji?
S.G.: Zawsze, ale to zawsze bądźcie sobą. Wszystko co robicie musi być zgodne z Wami, nie ma sensu udawanie, czy kopiowanie innych. 

Prosimy o zdradzenie najbliższych planów zawodowych?
S.G.:
Nie spodziewaliśmy się, że zaledwie w pół roku, osiągniemy tak spore grono stałych klientów. To naprawdę duży sukces, dlatego przede wszystkim ważne jest dla mnie ich zaufanie. Zbyt często przychodzą do nas klienci poprzednio ostrzyżeni w sposób najdelikatniej mówiąc absurdalny. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie kursów barberskich, musimy naprawić te błędy i od podstaw wyszkolić nowe pokolenie barberów. 

 

 

Partnerami i sponsorami konkursu są marki: Perfect Studio, Termix, Fale Loki Koki, Silog, Kasho, Akademia Barberingu Mario Mayer, RICA, Artistic Hair Design by Joanna Jakóbek oraz FOX. Patronami medialnymi są: magazyn Hair Trendy, Czasopismo Kreatywnego Fryzjerstwa Fale Loki Koki i portal Fryzjerzy.com.

Poniżej prezentujemy pełną listę finalistów RICA MASTERS 2021

POMPADOUR
Kacper Orzechowski – ZWYCIĘZCA JURY
Łukasz Bronikowski – ZWYCIĘZCA INTERNET

CROP CUT
Przemysław Siwek – ZWYCIĘZCA JURY
Gracjan Mróz – ZWYCIĘZCA INTERNET

MODERN

Karol Czarnecki – ZWYCIĘZCA JURY
Anna Węgiel – ZWYCIĘZCA INTERNET

FRYZJER DAMSKI

BOB
Siergiej Gorbach – ZWYCIĘZCA JURY
Izabela Stachoń-Ciążyńska – ZWYCIĘZCA INTERNET

CREATIVE HAIR COLORING
Iga Kuźnik – ZWYCIĘZCA JURY
Piotr Wieczorek – ZWYCIĘZCA INTERNET

WEDDING PIN
Natalia Kozłowska – ZWYCIĘZCA JURY
Maja Płaczkowska – ZWYCIĘZCA INTERNET